Nové technológie si vyžadujú nové zručnosti. Schopnosť učiť sa je najdôležitejšou schopnosťou. Pretože, ako vedel už Darwin, prežijú tí najprispôsobivejší.
Nenechajme sa ukolísať pocitom, že nové technológie patria do rúk mládeži. Ak odložíme predsudky voči novinkám a romatizujúce predstavy o našich predkoch, ktorých vidíme v kroji a krpcoch dupať po hlinenej dlážke tak si musíme nevyhnutne uvedomiť, že technológie, ktoré máme dnes, je výsledkom tisícov vynálezov, ktoré práve títo naši predkovia postupne prijímali, používali a rozvíjali ďalej.
Technológie a čas
Vlak, auto, lietadlo namiesto koňa. Práčka, elektrický sporák, žehlička namiesto hodín úmornej práce. Telegraf a telefón namiesto poštového holuba či posla na koni. Fax! Pamätáte si ešte na ten zázrak, keď niekto vsunul popísaný papier do stroja, ten zapípal, zaškrípal a prepis vyšiel zo stroja takpovediac “in real time” v inej budove, v inom meste či štáte?
Telefón, počítač, smartfón. Internet. iOS, Android, MS Office, macOS, Chrome, Firefox, Safari. Sociálne siete, súboj aplikácii. Appka na randenie ma už minula, ale desiatky iných som dlhšie či kratšie používala. Podcasty, e-booky a biznis. WordPress, vďaka ktorému môže blogovať úplne každý a zadarmo. Videá, ZOOM-y a iné stále interaktívnejšie platformy. Väčšinu z nich som používala bez školenia, bez námahy. Jednoducho som nadväzovala na to, čo som už vedela a zároveň som zvedavo objavovala prínos novinky.
My, Husákove deti, sme boli pri tom. Boli sme cool early adopters noviniek, ktoré medzičasom zovšedneli, zanikli a boli nahradené novšími modelmi. Boli sme to my, užívatelia, kto vyšľapal cestu od vytáčacieho telefónu, z ktorého sme, s najväčšou vážnosťou a slávnostne oblečení, raz za mesiac telefonovali tete do Bratislavy, ku dnešnému 24/7 pripojeniu na celý svet.
Pohodlnosť nie je cesta
Neviem ako vy, ale ja som si nikdy neuvedomovala, že sa niečo učím. Jednoducho som chcela mať tú čarovnú skrinku, pomocou ktorej som sa mohla spájať s priateľmi z celého sveta, vymieňať si zážitky, informácie. Ovládať som sa ju naučila používaním. To, že všetko, čo som sa naučila používať pre zábavu upotrebila aj profesne, mi prišlo ako prirodzené.
Rok 1989 zbúral tisíce kariér. Čerstvo prepustení zamestnanci sa okrem psychického šoku museli vysporiadať aj s novými požiadavkami trhu práce. Angličtina, počítače. Neovládate? Je nám ľúto, práca v kancelárii už nie je pre vás. Je nová doba, viete?
Aj dnes sa často skloňujú dôchodcovia, ktorí majú problém použiť počítač, internet banking a ak používajú mobil, tak poväčšine model s tlačidlami. Na jednej strane sú za tým často aj zdravotné obmedzenia súvisiace s vekom. Samozrejme, je aj skupina dôchodcov, ktorí moderné technológie ovládajú úplne v pohode, len tých je, žiaľ, menšina.
Nikdy sa neprestanem učiť
Kedy sa človek prestáva učiť? Začne odmietať novinky? A prečo? O zóne komfortu, teda phodlnosti počúvame väčšinou v súvislosti s ochotou niečo vo svojom živote zmeniť. Viete, že za jej hranicami rastú tisíce strapcov hrozna, ktoré nie sú vôbec tak kyslé, ako sa aj so svojimi priateľmi uisťujete?
Je dvadsiaty prvý rok dvadsiateho prvého storočia. Množstvo povolaní už zaniklo. A množstvo povolaní zanikne. Buď budú nahradené technologicky, zlúčia sa s iným povolaním alebo jednoducho nebudú potrebné z dôvodu nedostatku dopytu zo strany zákazníkov, korona alebo iné vis major.
Vždy, keď som hľadala nové zamestnanie, tak jedným z kritérií môjho výberu bolo, čo nové budem vedieť, keď odídem. Aké technológie v spoločnosti používajú? Sú to tie, na ktoré budem chcieť v budúcnosti nadviazať? Lebo zakopať sa niekde na 3 – 5 rokov a stagnovať je viac než jednoduché. Potom človek vyjde na trh práce a zistí, že teritórium, ktoré si pamätal, sa zmenilo. Len vďaka sľubu, ktorý som si dala, som sa naučila pracovať s ATS, CRM, WordPressom, Mailchimpom, Booleayn vyhľadávanie a ďalšie.
Viete, čo budete robiť o 10 rokov? A čo budete potrebovať ovládať? Ja osobne to netuším. Viem len toľko, že sa nikdy neprestanem učiť. Žiadne hrozno nie je tak kyslé, aby som sa aspoň nepokúsila naň dosiahnuť … a byť súčasťou hry.
Vnímavý čitateľ už isto tuší, že nejde len o technológie. Osvojovanie si nových zručností je jeden z najužitočnejších návykov. Schopnosť učiť sa je zase najdôležitejšou schopnosťou. Pretože, ako vedel už Darwin, prežijú tí najprispôsobivejší. Stačí vynechať rok, dva, päť, desať a dobiehať zameškané bude riadne ťažké.
Áno, svet sa bude krútiť aj naďalej. Otázkou je, aké miesto v ňom chceme mať. Čo sa naučíte tento rok?